7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Üretim Teknolojisi Hayatımızı Etkiliyor Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Üretim Teknolojisi Hayatımızı Etkiliyor Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 164 Cevabı,

2. ÜRETİM TEKNOLOJİSİ HAYATIMIZI ETKİLİYOR

İlk tekerleğin Mezopotamya’da MÖ 5000’lerde bulunduğu sanılmaktadır. Ancak o dönemde tekerlek seramik kap yapmak için seramikçi çarkı olarak kullanılırdı. Taşımacılık amacıyla tekerlek ilk kez Sümerlerin MÖ 3000’de geliştirdiği kağnıda kullanıldı.

Çıkrık geçmişte yün eğirmek için kullanılan basit bir aletti. Günümüzde yerini dokuma tezgâhlarına bırakmış böylece tekstil sanayisi gelişmiştir.

Dişli, çarkın hareketini değiştirmek veya iletmek için kullanılan basit bir mekanizmaydı. Günümüzde araba vitesi, kurmalı saat, mikser, bisiklet, el matkabı gibi makinelerde dişliler kullanılmaktadır.

Hazırlık Çalışmaları

Günümüzde teknolojinin daha çok hangi alanlarda ilerleme kaydettiğini söyleyebiliriz? Tartışınız.

Cevap :

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 165 Cevabı,

Aşağıdaki tabloda Sanayi İnkılabı öncesi ve sonrası sosyal ve ekonomik hayat ile ilgili bilgiler numaralandırılarak verilmiştir. Bilgilerin hangisinin sosyal hangisinin ekonomik sonuçlarla ilişkili olduğunu örnekteki gibi yazınız.

Sosyal Sonuçları : 4, 6, 3,

Ekonomik Sonuçları : 1, 7, 5, 4, 2

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 167 Cevabı,

Aşağıda boş bırakılan kutuya üretim teknolojilerindeki gelişmenin beraberinde getirmiş olduğu sosyal veya ekonomik hayattaki değişimi gösteren resim ve yazı ekleyiniz.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın