7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Kil Tabletlerden Akıllı Tabletlere Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Kil Tabletlerden Akıllı Tabletlere Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 126 Cevabı,

1. KİL TABLETLERDEN AKILLI TABLETLERE

“Benim ismim Sümerli Ludingirra. Ziggurat dediğimiz yedi katlı bir binada görev yapıyorum. Biz bu binanın üst katlarını gözlemevi, ibadethane ve eğitim merkezi olarak kullanıyoruz. Daha geniş olan alt katlarını ise depo olarak kullanıyoruz. Bizler Mezopotamya’da çok verimli topraklara sahip olduğumuzdan tarımla uğraşıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri zigguratlarda muhafaza ediyoruz. Şimdi size burada göreve başladığım ilk yıllarda başıma gelen bir olayı anlatacağım. Bir gün komşularımdan birisi siyah renkli büyük bir çuvalda buğday getirerek saklamamı istedi. Ben de çuvalı uygun bir yere koydum. Ancak o yıl çok verimli geçtiği için depoya çok ürün geldi. Ben de dikkat etmeyerek aynı renkte iki buğday çuvalını yan yana koymuştum. Bu durum karışıklığa sebep oldu. Çuval sahipleri beni suçladılar. Bunun üzerine kendimce bir çözüm üreterek çuvalların üzerine işaretler koymaya başladım. Çuvallar arttıkça işaretlerin sayısı da arttı. Bu yöntemin karışıklığı engellediğini görenler bu işaretleri kullanmaya başladı. Zamanla kullanılan işaretler kilden yapılan tabletler üzerine aktarıldı. Böylece yazı icat edilmiş oldu.”

Hazırlık Çalışmaları

Günümüzde bilgiyi depolama araçlarını düşünerek gelecekte ne tür araçlar kullanabileceğimiz konusunda tahminlerde bulununuz.

Cevap :

Okuma parçasından hareketle soruları cevaplayınız.

Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap :

Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilir. Sizce bunun sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Cevap :

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 130 Cevabı,

Bilgiyi kaydetmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için kullanılan yöntem ve araçlar aşağıda verilmiştir. Bu araçların sağladığı kolaylıkları ve kullanımında karşılaşılan sorunları aşağıdaki boşluklara yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 131 Cevabı,

Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını doğru buluyor musunuz? Tartışınız.

Cevap :

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 132 Cevabı,

Örnek Olay

Bilimsel araştırma yapan Ahmet Bey uzun süren çalışmasını tamamlayıp yayına hazırladığı sırada bu çalışmasının yayınlandığını görmüştür. Bunun nasıl olabileceğini araştırdığında bilgisayarına yüklenen casus programlar nedeniyle bilimsel çalışmalarının başkalarının eline geçtiğini anlamıştır.

Siz ya da çevrenizden birisi bilgi güvenliği konusunda herhangi bir problem yaşadı mı? Bu konuda herhangi bir habere rastladınız mı? Kısaca yazınız.

Cevap :

Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda yaşanan sıkıntının sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Cevap :

Bilgi güvenliği açısından yapmamız gerekenler nelerdir? Yazınız.

Cevap :

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 133 Cevabı,

Aşağıda verilmiş olan diyagramı örneklerde olduğu gibi doldurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın