7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Ekonomiye Yön Veren Kuruluşlar Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Ekonomiye Yön Veren Kuruluşlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 224 Cevabı,

2. EKONOMİYE YÖN VEREN KURULUŞLAR

Coğrafi konumu itibarıyla ülkemizin kara komşuları olduğu gibi yakın deniz komşuları da vardır. Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bulgaristan ve Yunanistan kara komşularımızı oluşturur. Rusya, Ukrayna, Romanya, Libya, Mısır, İsrail ve Lübnan yakın deniz komşularımızdır. Ülkemiz, siyasi ve ekonomik açıdan güçlü bir devlet olmak amacıyla öncelikle bölgesindeki komşuları ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin gelişmesine büyük önem vermektedir. Komşularımızdan petrol ve petrol ürünleri yanında çeşitli tarımsal ürünler, ham maddeler ve yarı mamül maddeler ithal etmekteyiz. Komşu ülkelere ihracatımızın ağırlığını makine ve makine aksamı, inşaat ve yapı malzemeleri, tekstil ürünleri, işlenmiş tarımsal ürünler ve gıda maddeleri oluşturmaktadır.

Hazırlık Çalışmaları

Ülkeler uluslararası ticareti canlandırmak için neler yapabilir? Tartışınız.

Cevap :

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 226 Cevabı,

Tabloda ekonomik olarak bağlantımızın olduğu bölge ve kuruluşlara ait bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerin ait kuruluşları boşluklara yazınız.

15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da yapılan Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’nde resmen kurulan kuruluştur.

Cevap :

Üye ülkelerin kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefleyen ,kurucu üyeleri; Türkiye İran Pakistan olan teşkilattır.

Cevap :

Amacı Avrupa-Akdeniz bölgesinde barışı, istikrarı, güvenliği ve ortak ekonomik iş birliğini sağlamaktır.

Cevap :

Merkezi İstanbul’da olan, Karadeniz Havzası’nın bir barış, istikrar ve refah bölgesi olmasını temin etmeye çalışan işbirliğidir.

Cevap :

Dünya ekonomisinin %90’ını, ticaretinin %80’ini ve nüfusunun 2/3’ünü temsil eden birliktir.

Cevap :

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 227 Cevabı,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin bölgesel iş birliğinin en tarihi örneği olduğunu belirtti. Türkiye’nin bölgedeki enerji projeleri için kolaylaştırıcı rol üstlenmeye devam edeceğine dikkati çekti. “Tüm ortakların çıkarına olan ve adil bir paylaşımı amaçlayan projelerin barışa, huzura ve istikrara yapacağı katkıya inanıyoruz. Dünya Enerji Kongresinde ‘Barış İçin Paylaş’ sloganını seçtik.” ifadelerini kullandı. Bundan 10 yıl önce ilk kez dile getirilen Güney Gaz Koridorunun belkemiği olarak TANAP projesinin geliştirildiğini anımsatan Bakan, şöyle devam etti: “Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, ilgili tüm paydaşlarına hizmet eden bölgesel iş birliğinin mükemmel ve tarihi bir örneği durumundadır. İnanıyoruz ki hiçbir ülke tek başına iş birliği ağlarının bir parçası olmadan enerji güvenliğini sağlayamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Verilen habere göre TANAP’ın ülkemize ve bölge ülkelerine neler kazandıracağını yazınız.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın