6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Yöneticilerimiz ve Biz Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Yöneticilerimiz ve Biz Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 196 Cevabı,

YÖNETİCİLERİMİZ VE BİZ

Siyasi görüşlerini ve programlarını devlet yönetimine uygulayabilmek için seçim yoluyla yönetime gelmeye çalışan teşkilatlara siyasi parti denir. Siyasi partiler yönetimin karar alma sürecini etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Seçimlerde ülke yönetimine yani iktidara aday olan partilerin çeşitliliği vatandaşların seçme alternatifini artırır. Bu durum sınıf başkanlığı seçiminde farklı öğrencilerin aday olması gibidir. Birkaç tane aday içinden en iyi hizmet yapacağına inandığımız adayı seçmek daha kolay olur. Siyasi partiler yönetime yani iktidara gelebilmek için diğer partilerle rekabet hâlindedirler. Bu nedenle liderlerini, düşüncelerini, yapmak istedikleri çalışmaları seçmenlere tanıtmaya çalışırlar. Bu çalışmalara kısaca propaganda denir. Bu çalışmaların ardından yapılan seçimlerle vatandaşlar tercihlerini bir siyasi partiye belli süreliğine oy vererek açıklamış olurlar.

Okul idarecilerinizin sınıfınızla ya da okulunuzla ilgili alınacak herhangi bir kararda sizin düşüncelerinizi sormalarını ister misiniz? Neden?

Cevap :

Sınıf başkanlığına ya da okul öğrenci meclisine aday olan arkadaşlarınızın seçim sürecinde yaptıkları hangi çalışmalar siyasi partilerin propaganda çalışmalarına benzetilebilir? Tartışınız.

Cevap :

Bulunduğunuz yerdeki herhangi bir sorunun çözümünde siyasi partilerin nasıl bir rolü olabilir? Tartışınız.

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 197 Cevabı,

Yeşilay Derneğine ait aşağıdaki görselden sivil toplum kuruluşlarının hangi özelliklerini tespit edebiliyorsunuz? Tartışınız.

Gelecek nesillerimizin kurtarılması için çalışan sivil toplum örğütlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi gerektiği hakkında bilgiler vermektedir.

Bildiğiniz herhangi bir sivil toplum kuruluşunun yönetimin karar alma sürecinde nasıl bir rolü olabileceğini açıklayınız.

Cevap :

Medyaya yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç denmesinin nedenleri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 198 Cevabı,

Trafikte Saygı, Hayatımıza Saygı Konusunu Medya ile Destekleyebiliriz

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı “Medyada gördüklerinizle gerçekler bazen aynı olmayabilir. Trafikte saygı, hayatımıza saygı, kendimize saygı konusunu medya ile destekleyerek hayatımızın bir parçası hâline getirebiliriz.” dedi. Sürücülerin trafikte birbirine saygı duymasına ihtiyacımız olduğunu ifade eden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı medyanın insan davranışları üzerinde çok büyük etkisi olduğunu belirtti.

Okuduğunuz habere göre Emniyet Genel Müdür Yardımcısı medyadan neden destek beklemiş olabilir? Tartışınız.

Cevap :

Medya görevini doğru bir şekilde yerine getirmezse yönetimin karar alma süreci nasıl etkilenir? Tartışınız.

Cevap :

Kamuoyunun oluşmasında medyanın dışında hangi faktörlerin etkisi olabilir? Tartışınız.

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 199 Cevabı,

Aşağıdaki metni okuyunuz. Buna göre yönetimin karar alma sürecinde hangi unsurların etkili olduğunu altında verilen boşluklara yazınız.

Hasan Bey o gün çok mutluydu. Dalgaların ıslattığı sahilde yürürken sağ tarafına doğru bakıp hafifçe gülümsedi. Uzayıp giden sahile ve onu kucaklayan yemyeşil ormanlık alana baktı. Oysa aylar evvel bu ağaçların kesilip yerine otel yapılmasının planlandığını duyduğunda ne kadar da üzülmüştü. Durum medya aracılığıyla halka ve yetkililere duyurulmasaydı kamuoyunda tepkiler oluşmayacak, belki de bu yeşilliğin yerinde şimdi gri renkli betonarme binalar yükselecekti. Neyse ki gazete, dergi, Genel Ağ gibi araçlar halkı bilgilendirmişti de halkın şikayetlerini dikkate alan belediye yöneticileri ağaçları kesip otel yapma fikrinden vazgeçmişlerdi.

Cevap :

Yönetimin karar alma sürecini etkileyen unsurları ve onlarla ilişkili sözcükleri örneğe uygun olarak noktalı yerlere yazınız.

Cevap :

Herhangi bir ilde belediye başkanı olduğunuzu düşünün. Karar alma sürecinde etkili olan unsurlardan en çok hangisi sizin kararlarınızı etkilerdi? Yönetimin karar alma sürecindeki unsurları karşılaştırarak gerekçelerini arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın