6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Sayfa 84-85-86-87-88 Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Medeniyete Yön Veren Yollar Etkinlik Soruları ve Cevapları Sayfa 84, 85, 86, 87, 88 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 84 Cevabı,

MEDENİYETE YÖN VEREN YOLLAR

Demir İpek Yolu’nun ilk adımı olan Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı Azerbaycan’daki törenle açıldı. Açılış törenine Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları ile Gürcistan ve Kazakistan Başbakanları katıldı. Projenin tamamlanmasıyla tarihî İpek Yolu’nun canlanması, bölgenin ticaret potansiyelinin artması hedeflenmektedir. Ayrıca tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerin arasındaki ilişkilerin kuvvetlenmesi beklenmektedir. Bu proje ile Çin’den İngiltere’ye kadar demir yolu ağı örülecektir. Bu mesafe yaklaşık 7 bin kilometre azalacaktır. Çin’den yola çıkan bir tüccar ya da turist ülkemizden de geçerek yaklaşık 15 günde İngiltere’ye ulaşabilecektir.

XI. yüzyılda yaşadığınızı düşünün. Bu durumda farklı kültürleri ve devletleri tanımak için neler yapabilirsiniz?

Cevap :  Farklı yerlere gider kültürlerini ve devletleri yerinde tanımaya çalışırdım. Gidemediğim yerleri gidenlerden sorar bilgi elde ederdim.

Yukarıda verilen taşıma yöntemlerini kullanan tüccarlardan hangisi seyahati boyunca daha fazla insan ve kültürü tanıma imkânı bulur? Tartışınız.

Cevap : Cevap deve çünkü konaklandığı yerde en az üç ya da beş gün kalırdı. Bu da daha çok kişiyi daha yakından tanımaya vesile olacaktır.

Demir İpek Yolu Projesi’nin hayata geçmesi ülkemize hangi alanlarda katkı sağlayabilir? Tartışınız.

Cevap : Ticari, ekonomi, sosyal ve kültürel açıdan daha çok kişinin uğraması anlamına gelir. Bu da ekonomik kalkınma demektir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 85 Cevabı,

Verilen haritadan ve bilgilerden yararlanarak soruların cevaplarını yazınız.

1) İpek Yolu’nu anlatan anahtar kelimeler nelerdir? Yazınız.

Cevap :

 • Araplar
 • Bizans
 • Tebriz
 • Türkler
 • Sasaniler
 • İpek yolu
 • İpek
 • Porselen

2) Devletlerin İpek Yolu üzerindeki şehirlere hakim olmak istemesinin sebepleri nelerdir? Yazınız.

Cevap : Çünkü birçok ülke ulaşımı buradan geçmek zorunda kalacak. Çünkü kimisi dinlenme, kimisi ticaret ve kimi ulaşım maksatlı kullandığı ve bu da büyük gelir getirdiği için normal olarak ülkeler bu gibi yerlere sahip olmak isterler.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 86 Cevabı,

Tarihi İpek Yolu, Çin’den başlayıp Orta Asya ve Anadolu üzerinden geçerek Avrupa’ya kadar uzanan tarihin en önemli yollarından biri olmuştur. Yüzyıllar boyunca İpek Yolu üzerinde tüccarlar büyük kervanlar ile ticaret yapmış, ekonomik kazanç sağlamışlardır. Tüccarlar İpek Yolu’nun geçtiği bölgelere hâkim olan devletlere geçiş ücreti ödemişlerdir. Ayrıca bu tüccarlar yol üzerindeki yerleşim yerlerinde yaptıkları alış verişlerle bölge halkının gelirinin artmasına büyük katkıda bulunmuşlardır. İpek Yolu’ndan yalnızca tüccarlar değil yol üzerindeki ülkeler, şehirler hatta köyler büyük kazanç elde etmiştir. İpek Yolu birçok devlete cazip gelmiş ve savaşların çıkmasına sebep olmuştur. Bu yolu ele geçiren devletler hem siyasi, hem de ekonomik güç elde etmiştir. Ancak uzun süren savaşlar sebebiyle yol üzerinde güvenlik problemleri ortaya çıkmış, ticari faaliyetlerin azalmasına sebep olmuştur. Bundan dolayı İpek Yolu’na hâkim devletler yol üzerinde barışı korumaya da özen göstermişlerdir. Tüccarlar yolculukları sırasında uğradıkları ülkelerin, şehirlerin ve köylerin yemeklerini, sanatlarını, kıyafetlerini öğrenmiş, başka kültürlere tanıtmışlardır.

Yukarıda verilen bilgilere göre İpek Yolu, güzergâhındaki ülkeleri nasıl etkilemiştir?Tartışınız.

Cevap : Bu ülkeler ekonomik olarak kalkınmış ve gelişmiştir.

İnsanların baharatı yüzlerce kilometre uzaktan getirmelerinin sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap : Baharat tropikal yerlerde yetişir. Çin, Hindistan’dan getirilmektedir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 87 Cevabı,

Baharatın geçmişte ve günümüzde kullanım amaçlarında benzerlik ve farklılıklar nelerdir? Tartışınız.

Cevap : Geçmişte yemek ve tatlılarda kullanıldığı gibi bugün de aynı şekilde kullanılmaktadır.

Baharat Yolu’nun ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel alandaki etkilerine metinden yaralanarak örnekler yazınız.

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 88 Cevabı,

Avrupalılar, Haçlı Seferlerinden ne gibi kazançlar elde etmişlerdir? Yazınız.

Cevap : Avrupalılar,

 • Barut
 • Pusula
 • Kağıt
 • Bu sayede Teknolojiyi daha da geliştirmişler.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın