6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Sayfa 232-233-234-235 Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Lider Türkiye Etkinlik Soruları ve Cevapları Sayfa 232, 233, 234, 235

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 232 Cevabı,

LİDER TÜRKİYE

Petrus Gyllius (Petrus Gilius) İstanbul için “İki denizi ve iki dünyayı tek anahtarla açmaktadır” sözüyle İstanbul’un hangi özelliğine vurgu yapmıştır?

Cevap :

Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıdaki sözlerini okuyunuz. Anlatılmak istenen düşünceyi arkadaşlarınızla tartışınız.

“En uzakta sandığımız bir olayın bize birgün dokunmayacağını bilemeyiz. Dünyanın herhangi bir yerinde rahatsızlık varsa ‘Bana ne!’ dememeliyiz. Böyle bir rahatsızlık varsa tıpkı kendi aramızda olmuş gibi onunla ilgilenmeliyiz. Olay ne kadar uzak olursa olsun bu ilkeden şaşmamak gerekir. İşte bu düşünüş; insanları, ulusları ve hükûmetleri bencillikten kurtarır.”

Mustafa Kemal Atatürk

Cevap :

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerin altındaki soruların cevaplarını boş bırakılan yere yazınız.

Hangi görsel Türkiye’nin uluslararası rollerini temsil ediyor?

Cevap :

Ulusal ve uluslararası rollerden hangisinin etki alanı daha fazladır?

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 234 Cevabı,

İslam İş Birliği Teşkilatının Türkiye’nin çağrısıyla toplanarak Kudüs’e yönelik karar almasını Türkiye’nin ululaslararası rolleri açısından değerlendiriniz?

Cevap :

Aşağıda verilen Genel Ağ haberlerinde Türkiye’nin hangi alanlarda uluslararası roller üstlendiğini haberin altında yer alan boşluklara yazın.

Dünya Barışı Denilince Türk Askerinin Kapısı Çalınıyor

Türkiye barışa katkı sağlamak için binlerce askeriyle dünyanın dört bir yanında görev yapıyor. NATO harekâtlarında aktif görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri hâlen Bosna-Hersek, Kosova, Afganistan, Lübnan ile Somali’de ve Akdeniz’de gerçekleştirilen barışı destekleme çabalarına katkı sağlıyor.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın