6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Sayfa 22-23-24-25 Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Ön Yargıları Kırıyorum Etkinlik Soruları ve Cevapları Sayfa 22, 23, 24, 25

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 22 Cevabı,

ÖN YARGILARI KIRIYORUM

Öğretmenimiz dersin sonunda araştırmamız için bir ödev vermişti. Anne ve babamıza ön yargılarından dolayı pişmanlık duyup duymadıklarını ve bunların sebeplerini soracaktık. Açıkçası çok ilgimi çeken bir ödev değildi. Akşam babam işten geldikten sonra yemeğimizi yedik. Babam gazetesini okumaya başlamadan hemen defterimi kalemimi aldım ve babamın yanına yaklaşıp sorumu sordum: -Baba, etrafındaki birine karşı ön yargılı davrandın mı? Babam, biraz düşündükten sonra hafif bir gülümsemeyle konuşmaya başladı. Ben de bir yandan notlarımı almaya başladım. -Evet kızım, aslına bakarsan ön yargıyla yaklaştığım birçok kişi oldu ama bu konuda en büyük haksızlığı Melek Teyze’ne karşı yaptığımı söyleyebilirim.

Sınıfta en yakın arkadaşınızla farklı olan yönleriniz nelerdir?

Dış özelliklerim mesela saç rengim, göz rengim değişiktir.Karakter olarak ise ben daha sakin, daha yumuşak huylu ve daha çekingen biriyim. O ise biraz daha aktif ve pek yaramazdır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 23 Cevabı,

1) Burcu’nun anne ve babasının çevresindeki insanlara ön yargılı olmalarının sebepleri neler olabilir?

Hızlı karar verme, dış görünüşe aldanma, içinde oldukları toplumun değer yargılarının etkisinde kalmaları.

2) Melek Hanım da Burcu’nun babasına ön yargılı yaklaşmış olsaydı iş yerinde ne gibi sorunlar yaşanabilirdi?

İş ortamında sıkıntılar doğardı. Huzursuzluklar baş gösterirdi. İnsanlar kavga bile edebilirdi. Birbirlerine karşı olan sevgi ve saygı ortamı ortadan kalkabilirdi.

3) Burcu’nun anne ve babasının ön yargılarından vazgeçmelerinde neler etkili olmuştur?

İnsanlara hoş görü ile yaklaşmaları, kimseye sabit fikirlerle yaklaşmamayı öğrenme.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 24 Cevabı,

Günümüzde aile, komşu, arkadaşlık ve akrabalık gibi değerlere verilen önemin gittikçe azalmasının sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Günümüzde bu değerlerin azalmasının sebeplerinin başında teknolojinin gelişmesi gelir. Teknoloji, insanların çoğunu evine hapsetmekte ve sosyalleşmesini engellemektedir. Bunun yanında dini değerlere hassasiyet göstermenin azalması ve insanların birbirine duyduğu güvensizlikte be nedenlerden bazılarıdır.

Farklı kültürlere yönelik ön yargı ve kalıp yargılarla ilgili aşağıdaki haberi okuyup soruları cevaplayınız.

Bazı insanların göçmen karşıtı olmalarının, göçmenlere yönelik ön yargı ve kalıp yargı kurmalarının sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Haberlerde, televizyonlarda ve etraftan duydukları şeylere inanmaları, göçmenlerin güvenilmez, kötü olduklarını düşünmeleri olabilir.

Sizler de günlük hayatınızda buna benzer ön yargıları, kalıp yargıları yıkan haberlerle karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız örnekler veriniz.

Karşılaştım. Geçen günlerde televizyonda Suriyeli bir adamın kör komşusuna yaptığı bir iyiliği okumuştum. Adam sayesinde kör komşu ölmekten kurtulmuştu.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 25 Cevabı,

Aşağıda numaralandırılmış ifadeleri ait oldukları kısmın karşısında yer alan kutulara yazınız.

Ön yargının sebepleridir. (2) (4)  (6) (7) (9)

Ön yargı çeşitleridir. (1)

Ön yargının sonuçlarıdır. (3) (5) ( 8)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın