6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Hayalimdeki Gelecek Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Hayalimdeki Gelecek Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 132 Cevabı,

HAYALİMDEKİ GELECEK

Jules Verne(Jul Vern), 1865 yılında “Ay’a Seyahat” romanını yazdığında, “Ay’da yaşam var mıdır?” sorusu bilimsel olarak ele alınamaz bir soruydu. Çünkü oraya gitmek, örnek alıp incelemek gibi veri toplama olanakları hayal bile edilemiyordu. Jules Verne, bu romanıyla bir hayal sundu. Aradan geçen yaklaşık 100 yıl içerisinde bilim insanları bu soruyu bilimsel olarak cevaplayabilmek için gerekli bilgi ve donanıma sahip oldular.

İnsanlığın tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar pek çok teknolojik gelişme yaşanmıştır. Teknolojik gelişmelerin insanların hayatını nasıl değiştirdiğini tartışınız.

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 133 Cevabı,

Elektrikle Çalışan Denizaltı:

Jules Verne “Denizler Altında 20.000 Fersah” adlı eserinde Kaptan Nemo, okyanusları Nautilus (Natilus) isimli ve elektrikle çalışan bir denizaltıyla aşmıştır. Denizaltılar günümüzde denizler hakkında yapılan araştırmalarda kullanılan en önemli araçlardandır.

Güneş Yelkeni:

Jules Verne, 1865’te yazdığı “Ay’a Seyahat” isimli kitabında Dünya’nın yörüngesinde yer alacak olan hafif aksamlı uzay araçlarından bahsetmiştir. Günümüzde NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), bu araçlara NanoSail (Güneş Yelkeni) adını vermiştir.

Jules Verne 100 yıl önce yazdığı kitaplarında günümüz teknolojisinde kullanılan araçlara yer vermiştir. Sizce 100 yıl sonra insanların kullanacağı teknolojik araçlar nasıl olacaktır? Yazınız.

Cevap :

İnsanların merak ettikleri konulardan birisi de gelecekte insanlığın nasıl bir hayat tarzına sahip olacağıdır. Şüphesiz geleceğin nasıl olacağını gösteren etkenlerden biri de teknolojik gelişmelerdir. Teknolojik gelişmeye bağlı olarak sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel değişmeler birbirini etkileyerek farklı bir dünya oluşturmaktadır. Ünlü fizikçi Einstein (Aynştayn), “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” diyerek geleceğin mucitlerine yol göstermiştir. Hayal gücü, bilimsel araştırma sürecinin her basamağında önemlidir. Farklı fikirler üretebilmek, uygulanabilir çözümler sunabilmek, özgün sorular ortaya koyabilmek hayal gücü ile mümkündür.

Eğer günümüzde uçan arabalar olsaydı;

1) Toplumdaki mevcut hangi sorunlara çare olurdu? Yazınız.

Cevap :

2) Hangi yeni sorunları ortaya çıkarırdı?

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 134 Cevabı,

Bilim insanı olsaydınız günlük hayatımızı kolaylaştıracak hangi buluşu yapmak isterdiniz? Tartışınız.

Cevap :

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 135 Cevabı,

Aşağıda günümüzdeki bazı bilimsel gelişmelere örnekler verilmiştir. Bu gelişmeleri dikkate alarak bilim ve teknolojinin getirdiği yeniliklerin gelecekte insan hayatına ne gibi etkileri olabileceğini aşağıdaki boşluğa yazınız.

Bir bilgisayar şirketi büyük bir dokunmatik ekrana sahip olan, üzerine konulan bazı nesneleri tanıyabilen, fotoğrafları gösterebilen ve müzik çalabilen masa şeklindeki ”Surface” (Sörfis) adlı yeni bir ürün geliştirdi.

Japon otomobil üreticisi, arıların uçarken diğer böceklerle çarpışmasını engelleyen 300 derece görüş açısına sahip, son derece karmaşık bir yapısı olan gözlerinden esinlenerek çarpışmaya karşı yeni bir teknoloji geliştirdi.

Fransız bilim insanları ikiye kesilse bile kendini onarabilen bir materyal geliştirdiler.

Bilim insanları uzaktan bakıldığında sadece bir kâğıt parçasına benzeyen bir pil geliştirdi.

Bilim insanları tarafından karanlıkta yol gösteren halılar üretildi.

İngiliz bilim insanları ilk kez bir nesneyi tam olarak görünmez hâle getirdi.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın