5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Yeni Fikirler Geliştirelim Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Yeni Fikirler Geliştirelim Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 138 Cevabı,

YENİ FİKİRLER GELİŞTİRELİM

“Hayalim öyle bir tesis kurmak ki insanlar kullanmadıkları kıyafetleri göndersinler. Teyzeler bu kıyafetleri alsın, şerit şerit kessin, tezgâhlarında dokusunlar. Kesilip dokunan eski kıyafetler bize gelsin, biz de onları tasarım ürünleri hâline getirelim, kıyafet sahiplerine geri gönderelim. Böylelikle hem geri dönüşüme katkıda bulunalım hem de çaput kilim dokumacılığı tekrar değer bulan bir kültür hâline gelsin.” Bu sözler, Boğaziçi Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Yasin Sert’e ait. Yasin Sert, yok olmaya yüz tutan meslekleri konu edinen bir belgeselde Faize Yoldaş’ı görene kadar çaput kilim dokumacılığının ne olduğunu bilmiyordu. “Üniversiteye başladığım günden beri geri dönüşüm ile ilgili bir şeyler yapmak istiyordum.” diyen Yasin Sert, Faize Yoldaş’la tanışmak için İstanbul’dan Balıkesir’in Sarıbeyler köyüne gitti. Çünkü kullanılmayan kıyafetlerin geri dönüşümünün nasıl sağlanabileceğini bulmuştu. Faize Yoldaş 71 yaşında. 18 yaşından beri Balıkesir’in Sarıbeyler köyündeki evinin bir odasına kurduğu el tezgâhında kullanılmayan kıyafetleri şerit şerit kesip dokuyarak kilim yapıyor. Faize Yoldaş, eskiden köyün bütün genç kızlarının evlerindeki kilimleri, kendilerinin dokuduğunu anlatıyor. Bugün ise kendisi ile birlikte köydeki sadece üç dört kişi çaput kilim dokumacılığına devam ediyor. Çaput kilim dokumacılığı kültürünün neden yok olmaya yüz tuttuğunu şu sözlerle anlatıyor Yoldaş: “Pazarda halı var, kilim var, kıyafet var, gençler artık eski olanı beğenmiyor.”

Hazırlık Çalışması

Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bu kavramın anlamı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 139 Cevabı,

Düşünelim Tartışalım

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yasin Sert ve Faize Yoldaş iş birliği içinde olmasaydı bu iş fikri hayata geçebilir miydi? Neden?

Cevap :

Yasin Sert’in iş fikri insanlar tarafından neden bu kadar ilgi görmüştür?

Cevap :

Yasin Sert’in geliştirdiği iş fikrindeki yenilikler nelerdir? Bu iş fikrinin Sarıbeyler köyündeki kadınlara sağladığı yararlar nelerdir?

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 141 Cevabı,

Araştıralım Paylaşalım

Bir ekonomik faaliyet seçiniz. Seçtiğiniz ekonomik faaliyetle ilgili üretim, dağıtım ve tüketime yönelik yeni fikirler geliştiriniz. Fikir geliştirme sürecinde arkadaşlarınız, aileniz, akrabalarınız ve öğretmenlerinizle iş birliği yapınız. Belirlediğiniz fikirleri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 143 Cevabı,

Sıra Sizde

Değişen toplumsal ilgi ve ihtiyaçları araştırarak bunları karşılamaya yönelik yenilikçi fikirler geliştiriniz. Bunu yaparken yukarıda verilen proje hazırlama döngüsünden yararlanabilirsiniz. Hazırladığınız projeyi sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın