5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Ortak Mirasımız Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Ortak Mirasımız Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 191 Cevabı,

ORTAK MİRASIMIZ

Farklı milletlerden birçok insan tarih boyunca dünyayı ortak yaşam alanı olarak kullanmıştır. Bir topluluğun geliştirdiği ürünler, elde ettiği bilgiler karşılıklı etkileşim sonucunda diğer topluluklar tarafından da kullanılmıştır. Örneğin, pusula Çinliler tarafından icat edilmiştir ancak daha sonraları diğer insan toplulukları da pusuladan yararlanmıştır. Pusula tüm insanlığa ait ortak bir değerdir. İbn-i Sina’nın tıp alanında verdiği tavsiyelere uyan dünyanın farklı bölgelerindeki insanlar, sağlığına kavuşmuştur. Bu nedenle İbn-i Sina tüm insanlığa ait ortak bir değerdir. İnsanlığın tarih boyunca sonraki kuşaklara bıraktığı maddi ve manevi değerlerin tümüne ortak miras denir. İnsanlar bilim, düşünce, sanat ve edebiyat alanlarında eserler ortaya koymuştur. Bu eserler nesilden nesile aktarılmış ve insanlığa önemli katkılar sunmuştur.

Hazırlık Çalışması

Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Parayı bulmaları ile beraber şu an tüm insanlık parayı kullanmaktadır. Bu buluş tüm insanlık için ortak bir ihtiyaç ve ortak bir değerdir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 195 Cevabı,

Araştıralım Paylaşalım

Siz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız. Bunlar hakkında bilgi toplayınız. Araştırma sonucunda bir poster çalışması hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Çalışmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Cevap : Telefonun icadı, ampulün bulunması gibi…

Bu etkinliğin devamını siz yapmalısınız.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Ortak miras nedir ve özellikleri nelerdir?

Cevap : Ortak miras; Tüm insanlık için fayda sağlayan, insanlar için bir ihtiyaç olan yapıdır. Farklı kültürlere veya topluluklarda aynı hissiyatı uyandırır.

Ortak mirasın insanlar için önemi nedir?

Cevap : Ortak mirasın insanlara çok büyük faydası vardır. Ortak miras demek insanların hangi ülkeden olursa olsun aynı şeyleri paylaşmakta ve faydalanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın