5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Ekonomik İlişkilerde Teknoloji Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Ekonomik İlişkilerde Teknoloji Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 184 Cevabı,

EKONOMİK İLİŞKİLERDE TEKNOLOJİ

Mezopotamya medeniyetlerinden biri olan Asurların karum adı verilen ticaret merkezleri kurduklarını 2. ünitede öğrenmiştiniz. Asurlu tüccarlar Anadolu’da bulunmayan veya çok az bulunan ürünleri Mezopotamya’dan kervanlarla getirip karumlarda satıyorlardı. Anadolu’da yaşayan insanlar ise karumlara gidiyor ve ihtiyaç duydukları ürünleri Asurlu tüccarlardan satın alıyordu. Böylece Anadolu’da yaşayan insanlar, ihtiyaçları olan ürünlere Mezopotamya’ya gitmeden ulaşabiliyordu. Tüccarların getirdiği ürünler bittiğinde ise aynı ürünü temin etmek için insanlar çok uzun zaman bekliyordu. Asurlar Mezopotomya’da az bulunan veya hiç bulunmayan ürünleri de Anadolu’dan Mezopotamya’ya götürüyordu. Asurlar yaşadıkları döneme göre oldukça yenilikçi uygulamalar yapıyorlardı. Ancak bir ürün tüccarlara sipariş edildiğinde ürünün insanlara ulaşması çok uzun zaman alıyordu. Çünkü tüccarların ürünü temin etmek için Mezopotamya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Mezopotamya’ya katırlarla gidip gelmeleri gerekiyordu. Bu da çok uzun sürüyordu. Günümüzde ürünler gemi, tır veya uçak gibi ulaşım araçları sayesinde bir ülkeden başka bir ülkeye kısa zamanda taşınabiliyor. Bir bölgeye gönderilen ürünler tamamen bittiğinde iletişim araçlarıyla sipariş veriliyor; ulaşım araçlarıyla birkaç gün içerisinde istenilen yere gönderilebiliyor. Telefon, televizyon, gazete, Genel Ağ gibi buluşlar; insanların iletişim olanaklarını artırmış, üreticiler hem ülke içinde hem de ülke dışında yaşayan çok sayıda tüketiciye ulaşma imkânı bulmuştur.

Hazırlık Çalışması

Tarihte devletler arasında ekonomik ilişkiler nasıl yürütülmekteydi? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 186 Cevabı,

Düşünelim Tartışalım

Aşağıdaki sorunun cevabını arkadaşlarınızla tartışınız.

Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerde iletişim ve ulaşım teknolojisinin etkisi nedir?

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 187 Cevabı,

Sıra Sizde

Aşağıdaki olaylarda “iletişim ve ulaşım teknolojisinin ekonomik faaliyetlere katkısını” defterinize yazınız.

1. İngiltere’de doktor olan Jack Brown (Cek Bıravn) doğa turizmini çok sevmektedir. Her yıl başka bir ülkenin doğal güzelliklerini görmek için seyahat etmektedir. Jack Brown, ülkemizi daha önce ziyaret eden arkadaşından Karadeniz yaylalarının güzelliği hakkında bilgi edinmiştir. Arkadaşının anlattıklarından etkilenen Jack Brown, Genel Ağ üzerinden Karadeniz yaylalarının fotoğraflarını inceler. Rize’deki Ayder Yaylası’nı çok beğenir. Yaylanın çevresindeki otellerle iletişim kurar. Otelleri arayarak yaz tatili için rezervasyon yaptırır. Genel Ağ üzerinden indirimli uçak biletlerini araştırır ve en uygun uçak biletini satın alır. Jack Brown, yaz tatilinde uçakla ülkemize gelir. Jack Brown’ın ülkemizi ziyaret ettiği tarihlerde Ayder Yaylası şenlikleri vardır. Şenliklerde yöresel yemeklerin tadına bakar. Karalahana dolması ve kuymağın tadını çok sever. Kemençe müziği eşliğinde horon oynar. Ülkesine döndüğü zaman arkadaşlarına yaşadığı güzel anları gösterebilmek için bol bol fotoğraf çeker.

Cevap :

2. Ülkemizde inşaat malzemesi üreten sanayici Mehmet Bey, ürettiği malları başka ülkelere satmak istemektedir. Mehmet Bey bu amaçla Genel Ağ üzerinden yurt dışındaki fuarları araştırmaktadır. Fuarlardan birinin yetkilileriyle telefonda konuşarak firması için yer ayırtmış ve fuar ücretini Genel Ağ bankacılığı üzerinden yatırmıştır. Ürettiği ürünleri gemilerle fuarın yapılacağı ülkeye göndermiştir. Fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden girişimciler gelmiştir. Singapur ve Brezilya’dan gelen ziyaretçiler Mehmet Bey’in ürünleriyle yakından ilgilenmiştir. Mehmet Bey’le anlaşmış ve ona çok miktarda siparişler vermişlerdir. Mehmet Bey fabrikadaki yetkililere e-posta göndererek siparişleri iletmiştir. Mehmet Bey daha ülkemize dönmeden siparişler hazırlanmaya başlanmıştır.

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın