5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Bilinçli Tüketici Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Bilinçli Tüketici Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 144 Cevabı,

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

Filiz Hanım, evin temel ihtiyaçlarını karşılamak için her ay alışverişe çıkar. Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesini hazırlar. Filiz Hanım bu ay oğlu Mehmet’le birlikte alışverişe çıktı ve hazırladığı listeye bakarak alışverişe başladı. Mehmet: Anneciğim! Dikkat ediyorum da ihtiyaç listesi hazırlamadan alışverişe çıkmıyorsun. Neden ihtiyaç listesi hazırlıyorsun? Filiz Hanım: Oğlum, bu listeye sürekli tükettiğimiz ve evimizde yakın zamanda tükenebilecek ürünleri yazıyorum. Hazırladığım liste sayesinde daha hızlı alışveriş yapıyor, ihtiyacımız olmayan ürünleri satın almıyorum. Mehmet: Bu sayede satın almayı unuttuğumuz ürünler için tekrar alışverişe çıkmak zorunda kalmıyoruz. Filiz Hanım: Haklısın, oğlum. Haydi şimdi listede yazılı ürünlerin olduğu reyonlara gidelim. Domates salçası alarak alışverişe başlayalım. Mehmet: Anne, az önce domates salçasının olduğu rafı görmüştüm. Ben hemen alıp geliyorum.

Hazırlık Çalışması

Ailenizle gıda alışverişine gittiğinizde satın aldığınız ürünlerde nelere dikkat edersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 145 Cevabı,

Düşünelim Tartışalım

Filiz Hanım ve oğlu Mehmet arasında geçen diyalogla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamanın başka ne gibi avantajları olabilir? Sizin de aile büyükleriniz alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlıyor mu?

Cevap :

Bilinçli tüketici kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bilinçli tüketiciler alışveriş esnasında nasıl davranır?

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 148 Cevabı,

Sıra Sizde

Aşağıda, satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlar verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak bilinçli bir tüketicinin yapması gerekenleri defterinize yazınız.

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap :

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap :

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap :

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın