5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Bilimsel Etik Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Bilimsel Etik Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 110 Cevabı,

BİLİMSEL ETİK

Bilimsel çalışma yaparken farklı kaynaklardan bilgi ediniriz. Bilgi edinmek amacıyla kullandığımız her türlü kaynak bilgi kaynağı olarak adlandırılır. Yararlandığımız bilgi kaynakları her geçen gün artmaktadır. Bilimsel kitaplar, süreli yayınlar, ansiklopediler ve Genel Ağ temel bilgi kaynaklarıdır. 􀂋 Bilimsel kitaplar belli bir konu hakkında (uzay, tıp, mühendislik, ekonomi, hukuk vb.) konunun uzmanı kişiler tarafından yazılmış bilgi kaynaklarıdır. 􀂋 Düzenli aralıklarla yayımlanan gazete ve dergilere süreli yayın adı verilir. Süreli yayınlar günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak yayımlanabilir. 􀂋 Belli bir yönteme göre düzenlenen; herhangi bir konu hakkında ayrıntılı bilgi içeren, genellikle birkaç ciltten oluşan kitaplara ansiklopedi adı verilir. Ansiklopediler genel bilgiler barındırabileceği gibi spor, müzik ve tarih gibi belirli konularda da bilgiler içerebilir.

Hazırlık Çalışması

Ders kitaplarınızın arka sayfalarında niçin kaynakça kısmı vardır? Sizce bu bölüm ne işe yarar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 112 Cevabı,

Araştıralım Paylaşalım

Günlük yaşamda merak ettiğiniz bir konu seçiniz. Seçtiğiniz konuyla ilgili bir araştırma yapınız. Bilimsel etiğe uygun davranarak hazırladığınız çalışmayı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Yapacağınız çalışmalarda kullanabileceğiniz bilgi kaynakları nelerdir?

Cevap :

Yapacağınız çalışmalarda yararlandığınız kaynakları göstermek ve kaynakların aslını korumak niçin önemlidir?

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın