5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Anadol Yayıncılık Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 106 Cevabı,

BİLİM İNSANLARININ ORTAK ÖZELLİKLERİ

Bir aleti, aygıtı ve yöntemi ilk kez bulma işine icat (buluş) adı verilir. Yeni bir buluş ortaya koyan (icat eden) kişiye ise mucit (buluş yapan) denir. İnsanların buluş yapmalarının sebebi, yaşadıkları çevredeki olayları açıklama ve günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemleri çözme isteğidir.

✦ İnsanlar geçmişte ağır yükleri bir yerden başka bir yere kas gücüyle taşıyorlardı. Ardından yük taşımak için yuvarlanan ağaç kütüklerini kullanmaya başladılar. Bu sistem, ilerleyen yıllarda tekerleğin icadına katkı sağladı.

✦ İnsanlar geçmişte aydınlanmak için yalnızca güneş ışığından faydalanıyordu. Ancak gece olduğunda yıldızlardan gelen ve Ay’dan yansıyan ışınlar Dünya’mızı yeterince aydınlatmadığından insanlar çevrelerindeki varlıkları net bir şekilde göremiyordu. Bu nedenle çeşitli aydınlatma araçlarına ihtiyaç duyuyorlardı. Ateşin keşfinden sonra geliştirilen meşale, insanların ilk aydınlatma araçlarından biriydi.

Hazırlık Çalışması

Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptığı çalışmaların insanlığa katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 107 Cevabı,

Araştıralım Paylaşalım

Buluş yapan kişilerden veya bilim insanlarından birinin hayatını araştırınız. Araştırdığınız kişinin özelliklerinin neler olduğunu defterinize yazınız. Birbirinden farklı dönemlerde buluş yapan kişilerin veya bilim insanlarının ortak özelliklerini belirlemeye çalışınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap :

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 109 Cevabı,

Düşünelim Tartışalım

Okuduklarınızdan yararlanarak aşağıdaki sorunun cevabını defterinize yazınız. Yazdıklarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?

Cevap :

Sıra Sizde

Aşağıda verilen özellikleri inceleyiniz. Buluş yapanlara ve bilim insanlarına ait olan ortak özellikleri tespit ederek işaretleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın