4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

Günlük yaşantıda kullanılan dinî ifadelerden bildiklerinizi sıralayınız.

Günlük konuşmalarımızda birçok dinî ifade ve kavram kullanırız. Bunlardan bazıları, “Allah (c.c.)(1), peygamber, eûzü besmele, selam, hamt ve şükür, tekbir ve salavat, sevap, günah, helal, haram, estağfi rullah ve sübhanallah”tır.

Günlük konuşmalarımızda Allah (c.c.) ile ilgili duyduğunuz ifadeler nelerdir?

Allah (c.c.), günlük konuşmalarımızda çokça kullandığımız kelimelerdendir. Allah (c.c.), kâinatın ve bütün varlıkların yaratıcısı, koruyucusu olan yüce ve tek varlıktır. İslam dininde Allah (c.c.), ismi yüce yaratıcının özel adıdır. O, bütün evreni, çevremizdeki varlıkları ve biz insanları yoktan var etmiştir. Bizlere çeşitli nimetleri vermiştir. Bize bu nimetleri veren yüce Allah’ı (c.c.) çok severiz. Günlük hayatta Allah’a (c.c.) olan sevgimizi onu sık sık anarak gösteririz. Ona ibadet eder ve onun adını günlük hayatta çeşitli durumlarda, “Allah’tan (c.c.) umut kesilmez.” “Allah (c.c.) sabırlı kulunu sever.” “Allah’ını (c.c.) seversen” “Allah (c.c.) korusun.” “Allah (c.c.) bilir.”, “Allah (c.c.) razı olsun.” gibi cümlelerde ifade ederiz.

Bulalım, Yazalım

Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi siz de dilimizde yer alan Allah (c.c.) kavramını içeren atasözü ve deyimler bularak noktalı yerlere yazınız.

“Allah (c.c.) doğrunun yardımcısıdır.”
“Garip kuşun yuvasını Allah (c.c.) yapar.”

Cevap :

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın